www.adiniaskkoydum.com


Günlük Burç

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavileri Teşhis Yolları

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavileri Teşhis Yolları Yorumlar: 0 Okunma: 676

İdrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. İdrarda normalde bakteri bulunmaz, Mesane veya böbreğe bakteri girip idrarın içinde çoğalırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Bu tür enfeksiyonların en yaygını sistit olarak da adlandırılan mesane enfeksiyonudur. Bir diğer tür enfeksiyon ise mesane enfeksiyonunu ihmal etme sonucu oluşan böbrek iltihabıdir, piyelonefrit olarak da adlandırılır.
İdrar yolu enfeksiyonu sık geçiren kişilerin önemli bir kısmında altta yatan esas sorun Diabetes Mellitus(Şeker Hastalığı) ya da Şeker Hastalığın’dan bir önceki aşama olan Glukoz Tolerans Bozukluğu’dur. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski, bayanlarda daha fazladır.

Peki idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığımızı nasıl anlarız? Belirtileri neler?
– İdrar yaparken yanma
– Bulanık idrar
– Sık sık fakat az miktarda idrar yapma
– İdrarın kötü kokması
– İdrardan kan gelmesi
– Erkeklerde rektal ağrı (makat ağrısı)
– Kadınlarda kalça ağrısı

Neden enfeksiyona yakalanma oranları kadınlarda çok yüksek?
İdrar yolu enfeksiyonları dışarıdan gelen bakteriler tarafından yapılır.İdrar nomalde hiçbir mikroorganizma içermez(sterildir). Ürethradan dışarıya doğru akarken burada birikmiş olan ve yukarılara çıkmaya çalışan mikroorganizmaları temizler. Ancak bazen bu temizleme düzeneği yeterli olmaz ve enfeksiyon etkenleri yukarılara doğru sızabilir.
Kadınlardaki yüzdelerin fazla olma nedeni aslında erkeklerle arasındaki anatomik farklılıklardır. Kadın ürethrası erkeğinkine göre çok daha kısa olduğundan katetmesi gereken mesafe ve bu iş için geçen süre çok daha azdır. İdrar yapma ile birlikte mekanik bir temizleme de olduğu için bakteriler erkek mesanesine ulaşamadan yeniden vücut dışına atılırlar.
Diğer etken ise neredeyse her bayanın düştüğü hatalardan, alışkanlıklardan biridir. Tuvalet temizliği… Tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması yanlış,sakıncalıdır. Çünkü anus çevresindeki organizmaları vajinaya taşır. Unutmayalım ki, anus çevresi ne kadar temiz tutulursa tutulsun iç çamaşırda yerleşen bakteriler vajinaya kadar ulaşabilir.
Cinsel ilişki esnasında meydana gelen mikroskopik travmalar da enfeksiyona olan eğilimi arttırır.İlk kez cinsel ilişkide bulunan ya da her zamankinden daha sık cinsellik yaşayan pekçok kadında 12-24 saat içinde yanma başlar. Özellikle balayında daha çok karşılaşılan bir burum olması sebebi ile “balayı sistiti” denmektedir.

Tedavi nasıl yapılır?
Alt idrar yolu enfeksiyonu vakalarının yaklaşık %80’i antibiyotik tedavisine yanıt verir. Bu amaçla antibiyotik kullanılabilir. Ağrıyı gidermek amacı ile ağrı kesiciler ve spazm çözücüler kullanılabilir.Üst idrar yolu enfeksiyonlarında ise hastaneye yatarak damardan antibiyotik tedavisi gerekli olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Copyright 2012 "Adiniaskkoydum.Com" Tüm hakları saklıdır.
Wordpress Cache - Resim Yükle - Gelinlik - Fragman · Moda · Sağlık . Magazin .
Hakkımızda · Video . Site Haritası